2 C
Gdańsk
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Adwokat czy radca prawny – do kogo po pomoc w obliczu kryzysu?

Zobacz także

Pytanie zawiera słowo kryzys, a to często bywa sytuacja kiedy ani radca prawny ani tym bardziej adwokat już niewiele może pomóc. Mało kto zakłada, że prowadzony przez niego biznes może zbankrutować. Poniekąd to bardzo dobre założenie, ale jak pokazuje rok 2020, to czynniki zewnętrzne mają największy wpływ na kłopoty finansowe przedsiębiorców. Nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo może znaleźć się w bardzo kłopotliwej sytuacji. Co robić, kiedy widmo niewypłacalności zaczyna zaglądać w oczy?

Pomoc kancelarii prawnej.

Na rynku usług prawnych funkcjonuje wiele kancelarii specjalizujących się w określonych dziedzinach prawa. Wraz z uwolnieniem zawodów prawniczych z ciasnych reguł obowiązujących w minionych czasach, dostęp do usług prawnych stał się bardziej powszechny.

Zmiany dotyczą również zawodów prawniczych. Kiedyś adwokat miał określone sprawy które prowadził i związane one zazwyczaj były typowo z prawem karnym lub cywilnym. Radca prawny natomiast utożsamiany był z prowadzeniem spraw typowo gospodarczych, związanych z funkcjonowaniem zakładów przemysłowych i osób prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie obie te profesje zostały zrównane w prawach i nie ma przeszkód, aby adwokat czy radca prawny występował w rożnych sprawach karnych, cywilnych czy tez gospodarczych. Jedynie niewielki zakres usług prawnych pozostawiony został w gestii adwokatów. Wobec tych zmian nie ma dziś różnicy kto będzie reprezentował strony w sądach, urzędach czy innych wymagających udziału prawnika miejscach.

Uniwersalność usług prawnych.

W wielu kancelariach prawnych zatrudniani są zarówno adwokaci jak i radcowie prawni. Dzięki takiemu zorganizowaniu proponowanych usług, można liczyć na kompleksowe prowadzenie najbardziej skomplikowanych spraw z zakresu prawa. Współpraca zarówno adwokata jak i radcy prawnego w ramach jednej kancelarii jest bardzo dużym udogodnieniem dla potencjalnych klientów.

Czy warto korzystać z usług prawników?

Zdecydowanie tak. Pomoc prawna może okazać się niezbędna zwłaszcza w obliczu jakiegokolwiek kryzysu. Pamiętać należy, że wiedza jaką posiadają adwokaci czy radcowie prawni, może w bardzo istotny sposób uchronić przed przykrymi konsekwencjami wynikającymi z nieznajomości prawa. Prawnik, niezależnie od posiadanej wiedzy ma zazwyczaj dużą praktykę w wykorzystaniu kruczków prawnych wynikających z praktycznego stosowania przepisów zawartych w kodeksach.

Wielu osobom wydaje się, że w przypadku kłopotów natury prawnej, znajdą odpowiednie informacje w internecie. Jest to mylne założenie, ponieważ wiedza czerpana z internetu, dla laika może być bardzo niebezpieczna. Wiele przepisów prawnych posiada liczne uaktualnienia i zmiany następujące w bardzo szybkim tempie. Szereg zmian wprowadzonych w prawie, zwłaszcza w ostatnim czasie, nie zawsze znajdzie swoje odzwierciedlenie w powszechnie dostępnej internetowej wiedzy. Ponadto profesjonalny prawnik potrafi w bardzo zręczny sposób wykorzystywać różne przepisy często wydające się dla laika niepotrzebne, a bardzo istotne dla końcowego efektu.

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnio dodane