0.6 C
Gdańsk
niedziela, 4 grudnia, 2022

Czym jest porada prawna i jak wygląda w praktyce?

Zobacz także

Porady prawne to bardzo przydatna pomoc, z której korzysta wiele osób. Część osób jednak jeszcze gdy nie była u prawnika po poradę i nie wie, czym tak dokładnie jest oraz jak przebiega w praktyce. Często osoby te mając problemy natury prawnej, wahają się i obawiają udać do kancelarii prawnej, mając wiele wątpliwości np. takich czy w danej sprawie można poprosić o pomoc. W tym tekście przybliżamy temat porad prawnych, odpowiadamy na pytanie czym jest taka porada, jak przebiega w praktyce, w jakich sytuacjach można się zgłosić do prawników i dlaczego warto.

Czym jest porada prawna?

Porada prawna to usługa świadczona odpłatnie lub nieodpłatnie przez prawników. Mogą udzielać jej jedynie adwokaci, radcy prawni itd. czyli osoby z wykształceniem prawniczym. Porada taka ma na celu odpowiedzenie na pytanie osoby radzącej się. Oprócz przedstawiania całego tematu od strony prawnej, prawnik podpowiada również dostępne rozwiązania, rekomenduje konkretne opcje oraz służy nam pomocą np. pomagając analizować naszą sprawę. Porady prawne uzyskać można za darmo np. w urzędach miast lub innych instytucjach oferujących takie porady — swoim mieszkańcom czy osobom w konkretnych sytuacjach. Większość kancelarii prawnych i prawników świadczy również płatne porady prawne wszystkim zainteresowanym. Koszt tego typu porady waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od kancelarii czy okoliczności i oferty. Niektóre kancelarie prawne oferują również darmową poradę prawną, a opłaty pobierają jedynie w przypadku ewentualnej dalszej współpracy. Porady prawne nie są zobowiązujące i nie musimy kontynuować pracy z danym prawnikiem czy kancelarią prawną po jej uzyskaniu.

Porady prawne udzielane są na wiele różnych tematów. Są to z pewnością sprawy cywilne dotyczące rozwodów, spadków czy innych czynności prawnych np. zwanych z firmami. Są to również sprawy karne, skarbowe, dotyczące nieletnich, kwestie biznesowe czy finansowe. Prawnik może udzielić nam porady zarówno stricte związanej z prawem jak i ogólnej np. odnośnie zarządzania finansami itd. Teoretycznie każdy prawnik może udzielać porad na dowolny temat z szeroko pojętego zakresu prawa. Warto jednak wybierać kancelarie i prawników specjalizujących się w tej dziedzinie, w której chcemy uzyskać poradę. Osoby takie są biegłe w temacie, znają wszystkie aktualne nowelizacje, mają doświadczenie w danych postępowaniach i są biegli w konkretnych przepisach.

Jak porada prawna wygląda w praktyce?

Porada prawna jest przedmiotem wielu domysłów czy wątpliwości. W praktyce wygląda ona bardzo prosto i jest podobna do porady lekarskiej. Pierwszym krokiem jest umówienie się na tak poradę. Możemy zrobić to telefonicznie, e-mailowo lub osobiście w danym miejscu. Prawników, punktów darmowych porad prawnych czy kancelarii znaleźć możemy np. w internecie. Kolejnym krokiem jest przybycie na samą wizytę. Prawnik przyjmie nas, a sama porada będzie miała formę rozmowy. Na początku będziemy musieli wyjaśnić mu wszystkie kwestie związane z danym problemem, z którym do niego przychodzimy. Prawnicy przeważnie odpowiadają na pytania i udzielają kompleksowych informacji podczas trwania spotkania. Tłumaczą też prawo na zrozumiały dla nas język. Prawnik sugeruje rozwiązania, które będą dla nas najkorzystniejsze — jednocześnie przedstawiając wszystkie opcje. Podczas porady prawnej możemy zadawać pytania, które nasuną się nam w trakcie rozmowy. Spotkanie najczęściej trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od sytuacji.

Jak się przygotować do spotkania?

Jeśli zdecydowaliśmy się skorzystać z porady prawnej, warto przygotować się odpowiednio do takiego spotkania. Z pewnością należy podczas umawiania się nakreślić ogólnie problem – o ile istnieje taka możliwość. Prawnik będzie mógł wstępnie przygotować się do tego spotkania np. sprawdzając aktualne przepisy czy rozwiązania. Udając się na spotkanie, warto zabrać ze sobą coś do pisania, aby móc notować wszystkie odpowiedzi prawnika. Często wylatują one nam z głowy po wyjściu, a często złożoność sprawy nie ułatwia nam zapamiętywania szczegółów. Przed spotkaniem warto uporządkować wszystkie dokumenty związane z daną sprawą oraz przygotować ich kopie. W razie gdy zdecydujemy się na dalszą współpracę z prawnikiem np. reprezentowanie nas w sądzie, będziemy mogli od razu pozostawić mu jeden komplet. Na samo spotkanie możemy też udać się w towarzystwie innej osoby i tylko od nas zależy czy wybierzemy taką opcję. Dobrym pomysłem jest też zanotowanie wszystkich pytań, jakie będziemy chcieli zadać i zastanowienie się nad nimi przed udaniem się na spotkanie. Ułatwia to znacznie komunikację i pozwala uzyskać dokładniejszą poradę prawną.

Kiedy warto skorzystać z porady prawnej?

Z porady prawnej warto skorzystać z pewnością kiedy samodzielnie nie wiemy, jaką decyzję podjąć odnośnie prawa czy rzeczy z nim związanych. Warto również udać się po pomoc prawną jeśli grożą nam negatywne konsekwencje np. kara lub gdy samodzielnie nie jesteśmy pewni, jaką decyzję podjąć. Z porad prawnych warto korzystać też przy istotnych krokach w naszym życiu np. ślubie, spadku czy kupnie nieruchomości. W takich sytuacjach podpowiedzi prawników mogą często wnieść wiele informacji, o których nie mieliśmy pojęcia.

Dlaczego warto?

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z porad prawnych. Z pewnością w ten sposób będziemy mogli w dużej części przypadkowo uniknąć negatywnych konsekwencji błędów czy nieprawidłowych decyzji, które mogą być naprawdę dotkliwe. Dzięki radom będziemy mogli efektywniej i skuteczniej załatwić daną sprawę, co przełoży się często na zysk — pieniędzy, czasu i komfortu. Porady prawne są prostą i niezobowiązującą usługą, która może wiele nam dać. Są one też ogólne i szeroko dostępne, a więc nie musimy spełniać jakichkolwiek warunków czy wykonywać dodatkowych czynności, aby móc z nich skorzystać. Upewniając się co do naszej decyzji w kluczowych sprawach, będziemy mogli uniknąć też długofalowych konsekwencji naszych czynów. Często nie myśląc o tym, działając pochopnie, możemy przez długi czas zmagać się z konsekwencjami naszego działania, które mogą np. obniżać poziom naszego życia czy zmniejszać nasze możliwości.

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnio dodane